Portret użytkownika vac

Niedawno otrzymałem maila od Seti@home - projektu który powstał dawno temu, a teraz odrodził się na nowo i potrzebują ochotników <; Jego celem jest szukanie inteligentnych istot w kosmosie. Jezeli Cię to średnio interesuje to pomin następny akapit.

M.in. do tego celu na świecie powstało kilka ogromnych ośrodków wyposażonych w radioteleskopy które przeszukują kosmos w poszukiwaniu sygnałów. Jeżeli trafią na coś "ciekawego" co ciężko uznać za przypadkowe szumy najprawdopodobniej będzie to coś nadawane przez inteligentną rasę. Fajnie widać to w już leciwym dziś filmie "Kontakt". Radioteleskopy te w każdej sekundzie pobierają miliardy danych w których trzeba poszukać śladów inteligencji - np jakiegoś sygnału który powtarza się cyklicznie czy czegoś podobnego. Możliwosci takich jest prawie nieskończenie wiele, a co chwila danych przybywa. Do przeanalizowania tych danych trzeba by było setek superkomputerów, które non stop by chodziły itp. Dlatego naukowcy utworzyli projekt Seti@home, który następnie przerodził sie w BOINC - ściagasz mały program i przystępujesz do szukania istot pozaziemskich. Twój komputer ściąga sobie paczke do przeliczenia, jak tylko zostawisz go na chwile wolnego to nie będzie on biernie tak jak dotychczas czekał aż wrócisz, a zacznie przeliczać i analizować te dane ktore otrzymał w paczce. Jak wszystko już przeliczy to paczke wyśle spowrotem już przeliczoną. Za przeliczanie paczek dostaje się punkty, tworzy się też zespoły itp. Ale same punkty nie są najważniejsze. Najfajniejsze jest to, że to Twój komputer może znaleśc obcą cywilizacje i zmienić losy świata! Kiedyś czytałem, że znaleziono już dwa potencjalne miejsca, z których otrzymano "ciekawy" sygnał. Każde takie miejsce wcześniej jest oczywiście sprawdzane kilkukrotnie (na podejrzane miejsce nakierowywane są wszystkie radioteleskopy świata, dane znów wysyłane i przetwarzane itp). Jak już zostanie to potwierdzone to z wielkim hukiem ogłaszane jest, że np komputer pentium 200 z Milowic znalazł coś naprawdę ciekawego <;

Suckes Seti był ogromny gdyż miliony komputerów na całym świecie przeliczały ogromną ilość informacji, a to wszystko było tanie dla naukowców i też bezproblemowe dla właścicieli komputerów. W związku z tym inni naukowcy (nie tylko zajmujący się badaniem kosmosu) potrzebujący przeliczać ogromne ilości danych, chcieli też korzystać z komputerów na całym świecie. i tak powstał BOINC na którym poza wciąż flagowym projektem SETI znajdziemy mnóstwo innych, którym możemy przeliczać dane.

Pełna liste projektów znajdziemy tutaj: http://boinc.berkeley.edu/projects.php

Można u siebie w domu m.in. pracować w projekcie LHC@home - czyli badać co robi ZDERZACZ HYDRONÓW, mozna analizować zmiany klimatyczne na świecie, pracować nad lekarstwem na raka, szukać fal grawitacyjnych i wiele, wiele innych (każdy znajdzie coś dla siebie). Nie wszystko projekty są bardzo wzniosłe. Mój komputer pomaga też np szukać idealnego pierwszego ruchu szachowego (Chess960@home) i robi też obliczenia dla grupy informatyków z węgier (SZTAKI).

Żeby dołaczyć się do projektu wystarczy ściagnąc mały program (BOINC): http://boinc.berkeley.edu/download.php
a następnie rejestrować się w wybranym przez siebie projekcie/projektach (opcje/przyłącz się do projektu).
Kiedy włączy nam sie wygaszacz ekranu zobaczymy ciekawa graficzną prezentację tego nad czym pracuje aktualnie nasz komputer.
Można potem obserwować statystyki, ile już przeliczyliśmy i jak się to ma do innych osób na ziemi.

Moje projekty to:

  • Einstein@home - szukanie fal grawitacyjnych (brakujące ogniwo w wielkiej teorii unifkacji)
  • LHC@Home - czyli obliczenia dla cernu - zderzacza hydronów
  • Seti@home - o tym sie już za duzo rozpisałem
  • SZTAKI - informatycy z węgier, którzy czasem se coś liczą <;
  • ches960 - pierwszy ruch szachowy w bardziej zaawansowanej wersji szachów
  • GPUGRID - Molekularne symulacje do potrzeb biomedycznych. Wykorzystujące dodatkowo konsole do gier i karty graficzne.

a Ty? w jakim jesteś projekcie? ;>

Portret użytkownika alex

ja obecnie jestem w remont_pokoju@Home ale jak ten projekt zakoncze to bede przeliczal jakies nowe

Pada sobie deszczyk, pada sobie równo raz spadnie na kwiatek raz spadnie na .... Milowice.

Portret użytkownika Saskłacz

Vacko z checia skorzystam, a czy to czasem nie obciaza strasznie kompa?

haa fajnie miec nazwe planeta Sasklacz :>

Portret użytkownika vac

Obciąza kompa jak nic nie robisz - jak włącza się wygaszacz itp.
Czyli nic Ci nie będzie przeszkadzać.

Portret użytkownika gyv

Eeee a o co chodzi tam w seti ze jak sie rejestrujesz elegancko to pozniej wyskakuje jakies cos ze mozesz szukac jakiegos zespolu do dolaczenia sie?! Co to sa te zespoly?

Portret użytkownika vac

Zespoły to taka dodatkowa pierdółka do statystyk.
Jak dołączy się do zespołu to wtedy do punktów zespołu dodają się Twoje punkty itp. Dodatkowo można obejrzeć dodatkowe statystyki wewnątrz grupy (sam byłem kiedys na 3cim miejscu i miałem z tego powodu radoche).

Do grup trzeba się dołączać w każdym projekcie z osobna - na stronie projektu po zalogowaniu się na konto (na stronie). Można teżtam przeglądać jakie są grupy itp. Grupy zazwyczaj mają swoje fora można o nich poczytać i w ogóle.

Grupy polecam bo w globalnych statystykach samemu cięzko odnieść jakiś sukces. Ale już jako grupa, można się gdzieśwysoko znaleść. Pozatym też samemu można wysoko zajść wewnątrz grupy <;

Portret użytkownika alex

z uwagi ze projekt remont@seti.com jest juz w 99 % gotowy po powrocie zapuszcze u mnie do przeliczania na AMD QUAD 4x 9950 4GB 800mhz moze bede jakos wysoko bo mam ultra mega silent zasilacz i nic nie slychac

Pada sobie deszczyk, pada sobie równo raz spadnie na kwiatek raz spadnie na .... Milowice.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.