Portret użytkownika vac

Jak w temacie, planowany jest wyjazd w Bałkany, w szczególności Chorwacja i Czarnogóra, możliwe też inne kraje typu: Serbia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Albania, Słowienia, Kosowo (najmniej prawdopodobne bo dużo min).

W Planach nurkowanie z rurką w czyściutkim morzu, paralotnie, może troche gór, zwiedzanie cudów natury i troche zabytków.

Prawdopodobny termin wyjazdu koło 11-12 lipca. Powrót różnie, niektórzy chcą wracać po dwóch, niektórzy po trzech, a inni po czterech tygodniach.

Chętni prosze się zapisywać noi szukać tu więcej info <;

Portret użytkownika ika

No to zaczynamy... 3... 2... 1... start

CHORWACJA

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Chorwacja honoruje polskie prawo jazdy. Turysta powinien mieć dowód rejestracyjny pojazdu. Zielona karta nie jest wymagana. Autostrady, których sieć jest rozbudowana, są odpłatne. Od sierpnia 2004 r. w Chorwacji obowiązuje nowy kodeks drogowy, wnoszący wiele istotnych zmian w stosunku do poprzednich uregulowań, m.in.:

zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (0,0 promila); nieprzestrzeganie tego przepisu grozi karą pieniężną (od 70 do 400 EUR), odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, ew. karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy;

obowiązek prowadzenia pojazdów z włączonymi światłami mijania przez cały rok (kara ok. 40 EUR);

zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego (dozwolona instalacja typu Hands free);

zaostrzenie kar dla kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach (ten przepis jest rygorystycznie egzekwowany przez chorwacką policję drogową, szczególnie wobec turystów; pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są najczęściej w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a na kierowców nakładane są wysokie kary pieniężne);

obowiązek zapinania pasów na wszystkich siedzeniach zajętych przez kierowcę i podróżnych;

dopuszczalna prędkość pojazdów osobowych na drogach publicznych: na autostradach - do 130 km/godz., na drogach szybkiego ruchu - do 110 km/godz., na pozostałych drogach - do 90 km/godz., na obszarze zabudowanym - do 50 km/godz.

PRZEPISY CELNE

Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także inne rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Zwolnione z cła są: rzeczy użytku osobistego, 200 szt. papierosów, 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę.

BEZPIECZEŃSTWO

Zagrożenie przestępczością nie odbiega od sytuacji w innych państwach środkowej i południowo-zachodniej Europy. Na nie zabudowanych terenach przygranicznych z Serbią i Czarnogórą oraz przy południowej granicy z Bośnią i Hercegowiną pozostało nadal wiele nie rozbrojonych niewypałów i min.

Należy unikać pozostawiania dokumentów oraz rzeczy wartościowych w hotelach i na campingach oraz w kwaterach prywatnych. Chorwacja nie jest stroną międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione. W sezonie turystycznym kradzieże kieszonkowe zdarzają się zdecydowanie częściej.

PRZYDATNE INFORMACJE:

Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w kantorach, bankach i na poczcie, a także w upoważnionych agencjach turystycznych i hotelach. Wszystkie te miejsca są oznaczone w języku chorwackim (Mjenjaenica).

INNE INFO
Nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie w zbiornikach wodnych jest zabronione (nie dotyczy to osób mających specjalne zezwolenie chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska).

W 2005 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące żeglugi jachtów i żaglówek na wodach terytorialnych Republiki Chorwacji, znacznie ograniczające dotychczasowe dość liberalne normy. Przewóz pasażerów niezgodnie z określonymi limitami lub innymi przepisami na jachtach i łodziach motorowych traktowany jest rygorystycznie: grozi zajęciem i przepadkiem jednostki na rzecz skarbu państwa. MSZ doradza polskim żeglarzom skorzystanie z informacji zawartych na stronie internetowej www.wehzagreb.com.hr przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego.

źródło http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,81918,4775272.html

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika ika

Dziś jeszcze napiszę tutaj...
Tym razem będzie o wyspach chorwackich.

Wzdłuż wybrzeża Chorwackiego leży ponad tysiąc mniejszych i większych wysp, z których 67 jest zamieszkanych. Wymienimy tu tylko kilka najbardziej wartych zobaczenia. Są one doskonale zagospodarowane z pełnym zapleczem noclegowym i gastronomicznym.

Mljetmljetmljet

Zielona Wyspa (100 km2) wymieniana jest jako jedna z 10 najpiękniejszych wysp na świecie. Słynie z zabytków oraz starożytnych legend... Północno-zachodnia część wyspy należy do parku narodowego z dwoma słonymi jeziorami otoczonymi lasem piniowym, który zdaje się wyłaniać prosto z morza. Na Jeziorze Wielkim znajduje się wyspa św. Marii z benedyktyńskim klasztorem z XII wieku.
Przystań Polace należy do jednej z najpiękniejszych na Adriatyku, słynie także z rzymskich pałacy z IV wieku. Na wyspie znajduje się kościół św. Pawła, gdzie według legendy Apostoł często wypoczywał podczas swoich wedrówek. Warto wybrać się nad Zatokę Saplunara o niezwykłym kształcie z dwoma piaszczystymi plażami. Jej mieszkańcy słynni są z gościnności oraz domowego wyrobu oliwy oraz wina.

Hvar
Należy do najchętniej odwiedzanych chorwackich wysp. To druga pod względem wielkości wyspa Dalmacji (prawie 300 km2). Ze względu na swój łagodny, specyficzny klimat bywa porównywana z portugalska Maderą. Słońce świeci tu niemal cały rok, deszczowych jest tylko kilka dni w ciągu roku, a w lecie temperatura nie przekracza 25°C.
W zimie chętnie przyjeżdżają tu nie tylko turyści z Europy, ale i sami mieszkańcy Chorwacji. Jest tu mnóstwo wspaniałych ośrodków wypoczynkowych oraz hoteli. To miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez polskich turystów. Miesięcznik "Traveller" nadał Hvarovi tutuł jednego z najpiękniejszych miejsc turystycznych na świecie.

hvarhvar

Miasto Hvar na południowo zachodnim brzegu wyspy posiada unikalne kulturowe i historyczne dziedzictwo - należą do niego katedra, klasztor franciszkański, a także teatr oraz fortece na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na pobliskie wysepki: Pakleni oraz Vis. Hvar jest także znany z upraw lawendy oraz rozmarynu

I najważniejsze na koniec

Brač
Wyspa słynie z jednej z najpiękniejszych plaż nad całym Morza śródziemnym, zwanej Zlatni Rat - która jest także rajem dla fanów windsurfingu. Najwyższy szczyt wyspy, Vidova Gora (778 m n.p.m.) jest także najwyższym szczytem spośród wszystkich chorwackich wysp <--- tam będę bracbrac

o pozostałych wyspach możecie poczytać tutaj
http://www.chorwacja.net/Wyspy.php

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika ika

Winiety w Europie.

Poniżej wypiszę wysokość opłat drogowych w krajach, przez które prawdopodobnie będziemy przejeżdżać.
Kolejność państw, wg prawdopodobnej trasy.
Czechy

Austria

Dodatkowa opłata jest pobierana przy wjeździe do wybranych tuneli

Słowenia
Słowenia ma stosunkowo drogą winietę (brak opcji na kilka dni). Jeżeli info na stronie PZMOTu są aktualne ofkors ;p

Warto przemyśleć opcję ominięcia Słowenii

Najnowsze info. Od 1 lipca 2009 wchodzą nowe ceny winiet na Słowenii. Pojawiła się opcja tygodniowa 7,5 eur. Tańsza też jest opcja półroczna 25 eur. Szczegóły tutaj http://www.dars.si/Dokumenti/Toll/Methods_of_payment/Vehicles_up_to_35_t...

Chorwacja
Przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego jest płatny. Wysokość opłat zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu.
Ceny podane w kunach

Ponieważ, niekoniecznie znam się na osiach to wklejam również info
I - pojazdy o 2 osiach i wysokości do 1,3 m
II - pojazdy o 3 i więcej osiach oraz wysokości do 1,3 m
III - pojazdy o 2 i 3 osiach oraz wysokości ponad 1,3 m
IV - pojazdy o 4 i więcej osiach oraz wysokości ponad 1,3 m

Bośnia i Hercegowina
Opłaty za przejazd pobierane są tylko za odcinek A1 Sarajewo - Zenica. Cena za przejazd pojazdu do 3,5 t wynosi 1,5 KM (bośniackiej marki) ~ 3 zł. (wg onetu, niestety nie wiemy po jakim kursie i kiedy było wstawione info)

Czarnogóra
Z dniem 15 czerwca 2008 r. wchodzą w życie przepisy dot. pobierania opłat ekologicznych za korzystanie z samochodów na terytorium Czarnogóry. Opłata pobierana będzie na przejściach granicznych przy wjeździe do Czarnogóry. Potwierdzeniem dokonania opłaty będzie winieta. Winiety wydawane będą z terminem ważności 1 roku (z tym, że liczonego od/do 14 czerwca). Osobom poruszającym się samochodami po terytorium Czarnogóry bez dokumentu potwierdzającego wniesienie opłaty ekologicznej, grozi kara grzywny w wysokości od trzykrotności do dwudziestokrotności minimalnej płacy w Czarnogórze (minimalna płaca wynosi obecnie 55 Euro).
Wysokość opłaty wynosi prawdopodobnie 10 euro. Info znalezione na forum
http://www.mojebalkany.com/forum/viewtopic.php?p=6436
http://www.mojebalkany.com/forum/viewtopic.php?t=726 <--- tutaj warto poczytać PANOWIE ile tego alkoholu można mieć ze sobą :)

Serbia
Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Obowiązuje podwójne taryfy - osobne dla Serbów i osobne dla aut z zagranicznymi rejestracjami.
Brak danych na stronie onetu, czy ceny dotyczą pojazdów zagranicznych.

Węgry
Hmm... Wklejam info, mimo wszystko. Może kiedyś będą tam autostrady. Zresztą tak jak u nas :p


Kategorie pojazdów:

D1 - motocykle i pojazdy do 3,5 t
D2 - pojazdy o ciężarze 3,5-7,5 t oraz autobusy do 12 t
D3 - pojazdy o ciężarze 7,5-12 t oraz autobusy pow. 12 t
D4 - pojazdy o ciężarze pow. 12 t
Info na PZMOcie
Ceny e-winietek dla pojazdów do 3,5 tony:
> 1-roczna - 168,80 Eur (818,15 PLN)
> 1-miesięczna - 18,30 Eur (100,65 PLN)
> 10-dniowa - 11,10 Eur (65,65 PLN)
> 4-dniowa - 5,10 Eur (42,65 PLN). <--- warto się zastanowić nad przejazdem i ile autor miał w głowie, że tak wyszło ;p

Słowacja

Jeżeli są jakieś uwagi co to posta, to pisać!

źródło:
http://abc.onet.pl/2029,1061620,,oplaty_za_autostrady,kontent.html
http://www.pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html
Warto tutaj zajrzeć, może ktoś jeszcze coś doczyta!?

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika rokoski

w Bośni i Hercegowinie (bih) mozna zaliczyc splyw podobny jak w bovcu na slowenii
http://maps.google.com/maps/ms?hl=pl&geocode=&ie=UTF8&g=Sosnowiec,+Ul.+P...

tu jest filmik http://www.odyssei.com/pl/video/countries/537.html podany jest koszt.

Pytanie czy chcemy ...

z_forum_vw pisze:
Paszporty? U nas w ub. roku nie wołali. Podjechaliśmy na granicę ok 2-giej w nocy... Byliśmy tak zakręceni rozmową o czymś tam że myślałem że to kolejna bramka na autostradzie, no to wyjąłem kasę i płącić chcę a babki w śmiech... Takze ubaw mieliśmy po pachy (a paszporty gdzieś w bagażniku) Ja dąłem prawko, reszta to co miałą w portfelach - prawko lub dowód - 4 osoby, 4 dokumenty. Nawet zdjęć nie oglądały tylko pytały czy my tam w Polsce posługujemy się w ogóle dokumentami czy wszystko banknotami załatwiamy :) :):)
Były czy co ?? :)

:)

W kupie siła. No może nie dosłownie ;)

Portret użytkownika vac

spływ wygląda fajnie. 32euro to nie jest też nic, cza by to ustalić. Ja chyba byłbym za bo widze, że widoczki ciekawe.

a anegdota z forum vw super <;

Portret użytkownika ika

Widoki świetne, ale wytrzymamy 6 h?
Argument za, żeby pojechać do Bośni.
Ten klient niech nie dziękuje koledze, bo kompresja kiepska.
A czy wino, wóda, faja wchodzą w cenę 32 EUR? ;p Buehuehue

Roko daj więcej info gdzie ten spływ, na jakiej rzece, z jakiej miejscowości?

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika ika

Moja propozycja trasy, aby ominąć płatne drogi na Słowenii.
Wszystkie opcje oczywiście do modyfikacji.

Opcja 1013 km
Start Sosnowiec
Tychy
Bielsko
Cieszyn
Olomouc
Brno
Bratislava <--- opcja do ugadania, chodzi o to by nie płacić ekstra za wjazd na autostradę na Słowacji. Mozna odrazu z Brna lecieć na Wien.
Wien <----i tu się zaczynają różne możliwości

I możliwość
Wien
Graz
Maribor, ale już drogą równoległą do autostrady
Ptuj
Zagreb

II możliwość (trasa skraca się do 933 km, ale już nie autostradą)
Wien
Sinabelkirchen
Feldbach
Mureck
Destrnik
Ptuj
Stop Zagreb

Warto sprawdzić drugą możliwość i jakość dróg. Czy to jakieś dwupasmówki, czy też jednopasmówka przez wioski.

Z Zagrebia do Puli autostradą i dalej w dół Chorwacji. Plan wycieczki do obgadania.

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika vac

Wydaje mi się, że spieszyć się nie ma co. Jest dużo czasu a odległości nie są duże, można jechać wolniej, przez wiochy, w których coś ciekawego może się znajdzie?

Portret użytkownika ika

Kto mi powie jaki pojazd wg winiet na Chorwację jesteśmy? Bo jeżeli jesteśmy kat II, to za autostradę z Zagrebia do Rijeka zapłacimy na dzień dzisiejszy 62 zł wg średniego kursu NBP

http://mojeinwestycje.interia.pl/wal/kalk

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika ika

Bałkany oczami kobiety... http://forum.pascal.pl//forum.php?topic=104.0
Bardzo ciekawa, czasami śmieszna, przydługawa historia pewnych ludzi z Krakowa. Warto poświęcić chwilę i przeczytać tego posta.
Z ciekawostek jakie wyczytałam... Z Belgradu do Czarnogóry jeździ pociąg, na który pakuje się auta, a samemu można przekimać całą drogę. Ale czy warto? O tym musicie przeczytać już sami.

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika rokoski

Tutaj fotorelacja z Chorwacji z 2008 roku, co ciekawe ten sam kolo jedzie za mniej niż 10 dni znów i zda nową relację więc będziemy na bieżąco...
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=2929302#2929302

ostatni post jest mój. ;)

Jechał po wybrzeżu. Jak patrze na jego zdjęcia zrobione znacznie niżej na południe to mi się przypomina Piran ze Słowenii oraz tą część Chorwacji co widzieliśmy.
Nie wiem czy to argument za tym żeby się trzymać wybrzeża czy nie, bo przecież źle nam nie było ;)

W kupie siła. No może nie dosłownie ;)

Portret użytkownika ika

Relacja z jego i naszej słoweńskiej wyprawy na 6+ :). Czekam na kolejne info. Ciao

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika ika

Kampingi Chorwacja.
Przeszukując różne fora, natrafiłam na wiele ciekawych opinii, gdzie spać, a gdzie nie. Wszystkie ze strony http://www.e-camping.net/pl/forum/topic/1/page/6/filtr/eu.html
Poniżej kilka nazw i krótkie opinie. Więcej info w linku.
"AGAVA": www.autocamp-agava.com
Jeżeli chcesz wypocząć to polecam kamping RUDINA koło Dubrovnika, jest suuuper, Czysty, bardzo duży, w w większości zacieniony. Jest spokojnie, warunki sanitarne supe, zawsze czysto i ciepła woda.

W Puli polecam kamping Arena, nie polecam miejsca Medulin.

Dla osób poszukujących ciszy ,zmotoryzowanych a jednoczesnie od czasu do czasu chcących poczuć atmosferę letniska polecam cichy , bardzo tani kemping(Dalmacja) znajdujący się 20 km za Białogradem na Moriu w kierunku Sibienika- dokładna lokalizacja : musimy minąć miejscowość Parkostan i Drage - 4 km za wioską Drage jest zjazd na kemping Romantika.Zjeżdżamy i zatrzymujemy się przy pierwszym (bez nazwy )-kempingu - właściciel Marko Percic.Wygląda skromnie ale ma swoje walory

okolice Dubrownika , konkretnie camping "pod Masliną"
http://www.e-camping.net/pl/forum/post/181/page/4.html

Jeżeli ktoś wybiera się w okolice Splitu, (dokładnie obok miejscowości OMIS) to polecam Auto - camp "IVO" w Duce (3 km. przed OMISEM) od strony Splitu. Camp niewielki, do morza (zależy, jak się jest rozbitym) od 5 do 30 m. Plaża piaszczysta, prysznice, ubikacje sprzątane dwa razy na dzień.

Przestroga kamping monika molunat-przestroga chcialabym przestrzec wszystkich przed kempingiem na poludniowym krancu chorwacji. Beznadzieja.

Hmm... Warto ustalić orientacyjną trasę i miejscowości do zaliczenia. Będzie łatwiej szukać noclegów w necie.

Dalej...
W Durmitorze napewno będziemy, a zatem znalazłam coś dla nas. www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=18549

W Zabljaku (Durmitor) jest kemping nieopisywany w przewodnikach, nazywa sie RAZVRSJE. Jadac od strony Niksica, po wjechaniu do Zabljaka zaraz w lewo w gore uliczka, kilkaset metrow dalej po lewej jest pierwszy Autokamp, a ten jest nastepne kilkaset metrow dalej, na wprost pod gorke. Ten jest tanszy, ma milego wlasciciela, bardzo ladne jak na Czarnogore WC + prysznice, kuchnie. Do miasta mozna dojsc piechota, ze 2km bedzie.
Cena za 2 os. + namiot + auto = 5 EURO

W miejscowosci Przno miedzy Budva a Sw. Stefanem jest opuszczony, dziki Kemp VALA. Sporo osob tam biwakuje, stoja stare przyczepy. Czystosc oczywiscie pozostawia wiele do zyczenia + brak lazienek.
Cena za 2 os. + namiot + auto = 0 EURO Usmiech az zeby widac

W Budvie bardzo trudno nam bylo znalezc kemping - nie ma w ogole znakow przy glownej drodze. Dopiero jak wbilismy sie w labirynt malych uliczek natknelismy sie przypadkiem na znak. Byl to kemp ANTON, on znajduje sie w poblizu duzego hotelu o nazwie "Blue Star" - moze to cos pomoze. Kemp malutki, ale czysty. WC i prysznice (zimna woda) raczej kiepskie, jest duza zadaszona altana, w ktorej mozna przyrzadzic sobie jedzenie. Plaza w odleglosci moze z 500m, duza, zatloczona, lezaki, parasole. Do centrum miasta i Starowki blisko piechota.
Cena za 2 os. + namiot + auto = 12 EURO

Zresztą, tutaj więcej info
http://www.mojebalkany.com/forum/viewtopic.php?t=5&postdays=0&postorder=...

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika rokoski

podobno ładny rejon, jakas jaskinie, ruiny zamku
do tego są 2 pola namiotowe ;)

http://mapy.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&q=&vps=1&jsv=160h&sll=44...
ten rejon

W kupie siła. No może nie dosłownie ;)

Portret użytkownika ika

Widzę, że są to okolice Jezira Pitvickiego. Możemy tam nocować. Zaletą może być fakt, że ludzie wolą plaże i nie będzie tam takich tłumów. Roko jakiej długości są te ścieżki rowerowe?

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika ika

Hejo,
znalazłam gościa na forum. Starego wyjadacza Bałkanów. Napisałam do niego maila z zapytaniem o kempingi w Czarnogórze. Oto co odpowiedział:

Ogólnie z campingiem w montenegro jest ciężko , są tam domy prywatne pod wynajem ( to najtasze co można spotkać od 10 Euro za osobę w takich miejscowościach jak Tivat, Bar, Ulcinij) im dalej od centrum tym taniej.droga jest Budva i zatloczona. najlepsze plaże i naj jedzenie jest koło ulcinija- Tam warto jechać (tam spedzam 5 dni).

w lipcu 2008 bylem jedna noc w chorwacji w miejscowosci Baska Voda i tam za auto i 3 osoby na najtanszym kampingu baliśmy 80zł. spotkalismy tam polakow ktorzy po 2 dniach wrocili z Dubrownika z wypasionego campingu bo zaplacili za 2 noce ( auto +2 osoby) 220 zł Masakra ceny w dubrowniku !!

w czarnogorze nie spotyka sie kampingu,raz w 2007 spalem koło słynnej plaży Jaz na campingu i masakra-prawie wogóle nie było sanitariatow a w tamtym roku jak jechalem kolo tego campingu zatrzymalem sie obejrzalem i nic sie prawie nie zmienilo

ogolnie chorwacja i czarnogora sa za cieple na camping, nawet w zacienionym miejscu jest w namiocie duszno.

jesli jedziecie autem i chcecie wypocząc i poleniuchować to jedzcie do albani- tanio, db jedzenie,super wschodnie klimaty i inaczej niż w reszcie europy. macie pytania jak byscie byli zainteresowani albanią to dzwoncie 507.... lub 696-... marek

Zapytam go o tą Albanię. Może rzeczywiście tam byśmy spędzili najdłuższe i najpiękniejsze chwile na plaży ;p

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika rokoski

Co warto zwiedzic w Chorwacji
1 Zagreb,
2 Zadar,
3 Park Narodowy Jezior Plitwickich (chor. Nacionalni Park Plitvička jezera). http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f7/Plitvice-2003.J...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/Plitvicer_Seen_...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/Plitvicer_Seen_...
4 Wodospady Krka, tutaj (http://pejzaze.onet.pl/24613,g,1,0,0,,galeria.html)macie całą galerietego miejsca.
5 Split i starożytne ruiny i pozostały z czasów rzymskich Pałac Dioklecjana.

6 Dubrownik i wejscie na górę obok lotniska-miejsce katastrofy IFO21
http://mapy.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=ifo21&vps=2&j...

Albania, hmm jezeli jest tam bezpiecznie i przyjaznie to czemu nie. Jak patrzę na mape moze lepszym wyjsciem byloby jechać przez włochy i promem kilka km do Albanii

W kupie siła. No może nie dosłownie ;)

Portret użytkownika rokoski

...na innym forum zyskałem informację jak zdobyć katalogi i ulotki ciekawych miejsc na Cro. Niestety idą ok 2 tygodnie, mam nadzieje że przyjdą zanim wyjedziemy.
Wysłałem też info do osób które były na Cro i czekam na odpowiedzi.

Czemu mam wrażenie ze tylko ja i ika tu dyskutują.

Zarządzam zbiórkę, każdy kto jedzie ma napisac co chce zobaczyć na wycieczce, gdzie chce jechać a jak ma to w D.. to niech tylko napisze "Obecny". To rozkaz!

Nurkowanie
http://www.bertur.pl/okno_nurkowanie_chorwacja.html
http://www.moana-sub.com.pl/chorwacja.html

W kupie siła. No może nie dosłownie ;)

Portret użytkownika vac

będzie dużo czasu do pomyślenia nad tym chyba leżąc na plaży/skałach. trzeba tylko wybrać teraz pierwszą mete, na której wybierzemy kolejną (i tak w kółko) <;

ja proponuje, albo Wiedeń (średnio), albo Ljubljane (bardzo), albo do Puli gdzie rok temu nie dotarliście, a chcieliście (mniej niż bardzo, ale na pewno bardziej niż średnio).

Portret użytkownika Paweł

W takim razie zgłaszam chęć odwiedzenia tych miejsc, które są zaznaczone na tej mapce:

http://www.paraglidingearth.com/en-html/index.php?pays=95

Szczególnie atrakcyjnym miejscem do paraglidingu jest Makarska:

http://www.paraglidingearth.com/en-html/index.php?site=7220

Z tym, że latem raczej się tam chyba nie lata, bo jedyne miejsce do lądowania to plaża, zawalona turystami. Inną, czasami śmiertelną przeszkodą jest wiejący tam wiatr, zwany BORA :)

Tutaj film z latania w Makarskiej.

Pozostają inne miejsca z mapki powyżej.

Jednocześnie informuję, że jak tylko zobaczę jakiegoś paralotniarza na niebie zastrzegam sobie prawo znalazenia startowiska, z któego wystartował i do polatania w okolicy :)

Moim marzeniem jest również nocleg na kempingu dla naturystów. Rok temu prawie się udało....:D

Pozdrawiam,

Paweł

Mnie też ostatnio dopadł kryzys...Jem spleśniały ser, pije stare wino i jeżdżę autem bez dachu.

Portret użytkownika rokoski

Wszystkie te miejsca są na trasie przejazdu. I każde wchodzi w grę. Ale jak chcesz jakieś konkretne to może poszukaj dodatkowych atrakcji dla nas ;)

Tutaj kampingi: http://www.e-camping.net/pl/country/2.html

A tutaj o nurkowaniu na chorwacji i wyborze maski, płetw itp
http://www.nurkomania.pl/nurkowanie_niebezpieczne_zwierzeta_morskie.htm na koncu strony fajny filmik, bardzo polecam ;)

Pierwszy postój Zagreb lub okolice to mój typ.

W kupie siła. No może nie dosłownie ;)

Portret użytkownika Paweł

Atrakcje dla Was ( kiedy ja będe latał):

- Piekne widoki, słońce i czyste górskie powietrze

- znajomy paralotniarz na niebie ;)

Atrakcje dla Was ( po moich lotach):

- piękne opowieści o lataniu i o tym ile straciliście nie mogąc widzieć tego wszystkiego z góry

- piekne widoki, które sfotografowałem, a których Wy nie widzieliście :)

A tak na poważnie poszukam czegoś dla Was ziemniaczki lub nieloty jak kto woli :)

Pozdrawiam

Mnie też ostatnio dopadł kryzys...Jem spleśniały ser, pije stare wino i jeżdżę autem bez dachu.

Portret użytkownika alex

A tutaj zagladam codzienie..... i chcialem wam powidzedziec ze mam najwiecej do gadania...

Pada sobie deszczyk, pada sobie równo raz spadnie na kwiatek raz spadnie na .... Milowice.

Portret użytkownika vac

w ten weekend jest promocja w intersport na ekwipunek do pływania.
zestaw: płetwy, maska, rurka 140zł
buty do wody: 30zł

nie wiem czy to są atrkacyjne ceny itp, no ale, karte intersportu mam, miałbym okazje z niej skorzystać;p

http://www.intersport.pl/oferta/oferta_plazowa/433?utm_source=SARE&utm_m...

to może po takim zestawie do nurkowania sobie zapodamy?

Portret użytkownika ika

Albania. Informacje praktyczne
Ustrój: kształtująca się demokracja
Stolica: Tirana
Język: albański
Waluta: 1 lek (L) = 100 quindarek
Góry pokrywają ¾ powierzchni (formacja alpejska) z najwyższym szczytem Korab – 2753 m n.p.m.

BEZPIECZEŃSTWO
Do miejsc szczególnie niebezpiecznych zaliczyć można górskie tereny północnej Albanii. Tak jak w innych krajach tego regionu należy zachować ostrożność z uwagi na możliwość kradzieży mienia lub samochodu.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Podróżujący samochodem powinni liczyć się z koniecznością wniesienia przy wyjeździe opłaty za korzystanie z dróg w wysokości 1 EUR za każdy dzień pobytu. Kierowcy albańscy zasadniczo nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Nagminne jest wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, przechodzenie i przejeżdżanie na czerwonym świetle oraz jazda pod prąd. Policja praktycznie nie reaguje na łamanie przepisów przez obywateli albańskich. Ostatnio zmodernizowano niewielką część dróg głównych, jednakże stan pozostałych jest fatalny. Nie zaleca się poruszania się po drogach po zmroku ze względu na nie oświetlonych użytkowników dróg (motocykle, rowery, piesi) oraz nie oznakowane i nie oświetlone przeszkody na drodze (m.in. otwarte studzienki kanalizacyjne). Praktycznie nie ma autoryzowanych stacji napraw samochodów poza Mercedesem i Oplem w Tiranie (o bardzo niskiej jakości usług). Najbliższe funkcjonują w Macedonii i Grecji.

źródło jak i resztę można doczytać na http://www.odyssei.com/pl/travel/albania.php

Zwiedzanie

W całej swojej zachodniej części Albania jest obmywana morzem Adriatyckim i Jońskim, stykają się one w Zatoce Vlora. Długości wybrzeża wynosi 340 km. Plaże są piaszczyste i kamieniste. Plaże piaszczyste ciągną się w prostej linii od Velipoje w okręgu Shkoder, poprzez Shengjin, Patok, Durres, Karpę, Divjake, Seman aż do Vlore. Największa plaża piaszczysta znajduje się w porcie Durres, położonego trzydzieści kilometrów od Tirany.
Najciekawsza część wybrzeża to południowy odcinek od Vlore do granicy z Grecją o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Są tu liczne malownicze zatoki i plaże, które przechodzą raptownie w wysokie góry z uczepionymi na ich zboczach małymi miasteczkami

Miasto BUTRINT
Unikalny obiekt archeologiczny wpisany na światową listę zabytków UNESCO. Butrint zachował ślady osadnictwa od czasów prehistorycznych poprzez okres grecki i rzymski aż do czasów średniowiecza.

Teatr z II w. p. n.e. usytuowany jest na pozostałościach świątyni Asklepiosa z IV w. p.n.e. obok znajdują się ruiny agory przebudowanej na forum. Mury wielkiej bazyliki z okresu bizantyjskiego i baptysterium na 16 filarach ze wspaniałą mozaiką na posadzce (VI w. ) sąsiadują z monumentalną fontanną nimf, domem i termami rzymskimi.

APOLLONIA

To dawne greckie miasto z VI w. p.n.e. położone jest na południu kraju, niedaleko Fier. VWspaniałe miasto zostało zrujnowane przez trzęsienie ziemi w IX w. Do dziś zachowały się: ściana świątyni, teatr, agora z monumentalnym portykiem, odeon, fontanna, kolumna Oktawiana, łuk tryumfalny

Zamek w Kruji – Twierdza Skanderberga, zbudowano prawdopodobnie w okresie bizantyjskim. Później Turcy nazywali go Białym Zamkiem, oczywiście z powodu kamienia, z którego powstał. Tu właśnie Skanderbeg (bohater narodowy)bronił zaciekle miasta przed Turkami. Twierdza stała się symbolem walki o niepodległość. Okupanci zburzyli znaczną część murów obronnych. Resztę dopełniło trzęsienie ziemi na początku XVII wieku

Wygląda na to, że trudno nam będzie zobaczyć część tych wspaniałości, bo znajdują się w głębi kraju, ale za to wybyczymy się na plaży

Znalazłam opis wyprawy ludków na Bałkany. Polecam jako lekturę do łóżka, bo dłuuugie. Poniżej link
http://www.mikula.rzeszow.net/wycieczki/albania2008/pierwsza.html

Linki z forum: do Albanii własnym autem

http://forum.gazeta.pl/forum/w,29338,93597834,93597834,Watek_turystyczny...

http://forum.gazeta.pl/forum/w,29338,95359615,95359615,lipiec_w_Albanii_...

http://forum.gazeta.pl/forum/w,29338,65526596,65526596,Wakacje_Albania_c...

Galeria http://pl.trekearth.com/gallery/Europe/Albania/photo761968.htm

PLAŻE W ALBANII GALERIA
http://www.parkowa12.krakow.pl/albanplan/

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika rokoski

Mamy pierwszy kontakt jadący do Czarnogóry, naszą trasą 11 wieczorem:

parrot pisze:
Jadę najprawdopodobniej również 11 lipca - z okolic Wrocławia do Czarnogóry - na pewno na noc. Za granicą zawsze na #28; Srebrna Toyota Previa - planuję w niej mieć Alan 220 + Sirio 5000; Jeździłem z radiem kilkakrotnie w tym kierunku - żadnych problemów, nikt się batem nie interesował;

Może nie jedyny...

W kupie siła. No może nie dosłownie ;)

Portret użytkownika ika

Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra
Wklejam parę linków do galerii zdjęć. Fajnie się ogląda.

http://www.wakacjezprzewodnikiem.pl/europa/bosniaihercegowina-galeria.html

http://www.wakacjezprzewodnikiem.pl/europa/serbia-galeria.html

http://www.klubpodroznikow.eu/galerie?func=viewcategory&catid=69 Bośnia

http://www.klubpodroznikow.eu/galerie?func=viewcategory&catid=101 Albania

http://turystyka.wp.pl/gid,9910525,katn,4_0,galeria_zdjecie.html

Tutaj dech zapiera - Czarnogóra
http://www.pbase.com/madami/czarnogora_08

Wartościowe info.
Jeśli pojawia się znak „FKK” oznacza to plażę lub camping dla amatorów nagości jako stylu życia, nie tylko na plaży. FKK to „Freikoerperkultur”, choć dla wielu to żadna kultura a potrzeba obnażania się.

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Portret użytkownika vac

to chyba ważne, a jakoś tu chyba roko o tym nie napisał, że w ubezpieczeniu na auta jest klauzula, że jak coś się stanie w albanii to nic sie nie należy. czyli jak ukradną auto to w albanii można i ubezpieczyciel nie odda kasy. to chyba ważne i nie wiem czy nie zadecyduje o naszej wizycie tam?

Portret użytkownika rokoski

to ważne vacu ale tak nie jest. ;)

dzwoniłem, pytałem, sprawdzałem. Nie wiem gdzie masz ubezpieczenie chyba jak pamietam to PI ZET JU ;p Paweł i Ja mamy w PZU ale przez Getin w Progres ;p(rozumiesz cos?;) mimo że mam na OC wykluczoną Albanię i mam kartkę ze starym ubezpieczeniem AC gdzie było wykluczenie, Pani odnośnie nowej polisy wyraźnie podkreśla że nie ma problemu z ubezpieczeniem na całe bałkany.

Nie mamy problemu jeżeli chodzi ani o OC ani o AC takie mam wiadomości z Progresa. Chodz nie zmienia to faktu że tam kradną i kultura na drodze jest podobna do tej w ubikacji w kati ;p
Zostłem poinformowany, że jeżeli nigdzie tam nie ma ogłoszonego stanu wyjątkowego, wojennego,lub sth like that to jest ok.
BTW: Sytuacja między Słowenią i Cro jest napięta jak struna od gitary bo się kłócą o te 14 km dostępu do morza Słoweńców.

Przepraszam że tu ostatnio nie pisałem ale miałem na głowie sporo przez ostatnie kilka dni.

Chcę oznajmić wszem i wobec chodź i tak gro z ludzików które ciśnie z nami ma to w dupie;p że dostałem katalogi ze strony o której pisałem powyżej. Katalogi są zrobione zajebiście, przygotowane przez Chorwatów i przetłumaczone na język Polski, bo zauważyli że coraz więcej ludzi to Polacy.
Dostałem zajebistą mapę na której są zaznaczone szlaki, parkingi, drobne drogi, itd, a na odwrocie cała masa detali co warto zwiedzać.
Dostałem zajebisty wykaz wszystkich hoteli, gdzie mówią po polsku, jakie standarty i wszystko ładnie opisane - no ale to olać.
Dostałem zajebisty katalog domków prywatnych u których można się kimnąć, opisane na jakie pokoje można liczyć, łazienki, w jakim języku się dogadać itd
Dostałem zajebisty katalog kampingów gdzie są opisane w każdym detalu i poprostu trzeba to zobaczyć i podejmować decyzje gdzie staniemy wg nich, oczywiście pełno pięknych zdjęć jak wyglądają, baseny, prysznice, trawniki.
Dostałem piękny folder Cro co warto zwiedzić, widoki powalają nawet bez lecha.
Dostałem kalendarium co warto zobaczyć w danym okresie. Wyróżnione są drobne święta w regionach, obchodzenie uroczystości lokalnych znanych osób, święto oliwki, święta zbiorów, dni kultury itd, coś gdzie można pić i jeść za darmo, także obchody lokalnych świąt - chociaż boga nie ma ;p
Dostałem zajebisty informator turystyczny gdzie opisane są detale jak się zachować, gdzie dzwonić, czego unikać.
W sumie dostałem całą Chorwację na tacy, w katalogach są wszelkie możliwe dane o noclegach, o imprezach w regionach i zabytkach atrakcjach które trzeba zwiedzić.
Gdyby nasza ojczyzna przygotowała takie foldery to by w Polsce było więcej turystów niż ziomków ale z nas dupy.

Foldery do mnie nie dotarły zbyt prędko, można by pomyśleć że ich nie wysłali, nie skąd. Foldery leżały na poczcie w Milo - listonoszka miała za ciężko a taka paczka to spory pakunek. NO K**** DLATEGO ZAPŁACILI WIĘCEJ ZA ZNACZEK !!!
Dodam że poczta nie dostarczyła mi przesyłki.

Ika chcę sprawdzić kto ma więcej info o cro ;p

W kupie siła. No może nie dosłownie ;)

Portret użytkownika ika

Roko podaj tylko czas i miejsce. Przyjmuje wyzwanie. Jeden warunek: trzeba wiedzieć co się ma i o czym tam jest napisane ;p

Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.