Jak w temacie, planowany jest wyjazd w Bałkany, w szczególności Chorwacja i Czarnogóra, możliwe też inne kraje typu: Serbia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Albania, Słowienia, Kosowo (najmniej prawdopodobne bo dużo min).
W Planach nurkowanie z rurką w czyściutkim morzu, paralotnie, może troche gór, zwiedzanie cudów natury i troche zabytków.
Prawdopodobny termin wyjazdu koło 11-12 lipca. Powrót różnie, niektórzy chcą wracać po dwóch, niektórzy po trzech, a inni po czterech tygodniach.
Chętni prosze się zapisywać noi szukać tu więcej info <;
No to zaczynamy... 3... 2... 1... start
CHORWACJA
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Chorwacja honoruje polskie prawo jazdy. Turysta powinien mieć dowód rejestracyjny pojazdu. Zielona karta nie jest wymagana. Autostrady, których sieć jest rozbudowana, są odpłatne. Od sierpnia 2004 r. w Chorwacji obowiązuje nowy kodeks drogowy, wnoszący wiele istotnych zmian w stosunku do poprzednich uregulowań, m.in.:
zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (0,0 promila); nieprzestrzeganie tego przepisu grozi karą pieniężną (od 70 do 400 EUR), odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, ew. karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy;
obowiązek prowadzenia pojazdów z włączonymi światłami mijania przez cały rok (kara ok. 40 EUR);
zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego (dozwolona instalacja typu Hands free);
zaostrzenie kar dla kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach (ten przepis jest rygorystycznie egzekwowany przez chorwacką policję drogową, szczególnie wobec turystów; pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są najczęściej w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a na kierowców nakładane są wysokie kary pieniężne);
obowiązek zapinania pasów na wszystkich siedzeniach zajętych przez kierowcę i podróżnych;
dopuszczalna prędkość pojazdów osobowych na drogach publicznych: na autostradach - do 130 km/godz., na drogach szybkiego ruchu - do 110 km/godz., na pozostałych drogach - do 90 km/godz., na obszarze zabudowanym - do 50 km/godz.
PRZEPISY CELNE
Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także inne rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Zwolnione z cła są: rzeczy użytku osobistego, 200 szt. papierosów, 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę.
BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością nie odbiega od sytuacji w innych państwach środkowej i południowo-zachodniej Europy. Na nie zabudowanych terenach przygranicznych z Serbią i Czarnogórą oraz przy południowej granicy z Bośnią i Hercegowiną pozostało nadal wiele nie rozbrojonych niewypałów i min.
Należy unikać pozostawiania dokumentów oraz rzeczy wartościowych w hotelach i na campingach oraz w kwaterach prywatnych. Chorwacja nie jest stroną międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione. W sezonie turystycznym kradzieże kieszonkowe zdarzają się zdecydowanie częściej.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w kantorach, bankach i na poczcie, a także w upoważnionych agencjach turystycznych i hotelach. Wszystkie te miejsca są oznaczone w języku chorwackim (Mjenjaenica).
INNE INFO
Nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie w zbiornikach wodnych jest zabronione (nie dotyczy to osób mających specjalne zezwolenie chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska).
W 2005 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące żeglugi jachtów i żaglówek na wodach terytorialnych Republiki Chorwacji, znacznie ograniczające dotychczasowe dość liberalne normy. Przewóz pasażerów niezgodnie z określonymi limitami lub innymi przepisami na jachtach i łodziach motorowych traktowany jest rygorystycznie: grozi zajęciem i przepadkiem jednostki na rzecz skarbu państwa. MSZ doradza polskim żeglarzom skorzystanie z informacji zawartych na stronie internetowej www.wehzagreb.com.hr przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego.
źródło http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,81918,4775272.html
Jak dobrze być barankiem
i wstawać sobie rankiem,
i biegać na polankę,
i śpiewać sobie tak:
be be be, kopytka niosą mnie,
be be be, kopytka niosą mnie.